Śladami historii Pomorza Zachodniego

W marcu 2023 r. ukazała się zapowiadana wcześniej pozycja wydawnicza, długo wyczekiwana przez miłośników dawnych dziejów północno-zachodnich regionów Polski. Mapa „Śladami historii Pomorza Zachodniego” to tytuł, który powinien znaleźć się na półce (a może raczej w plecaku) każdego fascynata historycznych eksploracji. Wydanie publikacji poprzedziły szczegółowe analizy dokumentacji i ewidencji, związanych z zachodniopomorskimi zabytkami, materiałów fotograficznych i przedwojennej kartografii, jak również kwerendy terenowe, mające na celu weryfikację zebranych danych oraz dokumentację obecnego stanu wielu z zabytków, wyszczególnionych w opracowaniu.

O skali i wszechstronności opracowania najlepiej świadczą liczby. Na mapie znajdziemy lokalizacje 4715 obiektów. Są to m. in.: 872 kościoły, 733 zabytkowe cmentarze, 505 dworów i pałaców, 728 parków, 301 pomników upamiętniających I wojnę światową, 124 pomniki z II wojny światowej, 355 bunkrów i 204 grodziska. Pozostałe obiekty to: średniowieczne bramy miejskie, cmentarze jenieckie i wojenne, elektrownie wodne, forty, grupy warowne, jazy forteczne, kamienie graniczne, kaplice, miejsca katastrof lotniczych, klasztory, lapidaria, latarnie morskie, zabytkowe leśniczówki, miejsca kultu, kurhany, historyczne militaria i skanseny plenerowe, młyny, mosty, mury miejskie, muzea, lokalizacje obozów jenieckich i obozów pracy przymusowej, pola bitew, pomniki samolotów, miejsca pamięci zesłańców, ratusze miejskie, ruiny zabytkowych budowli, wiatraki, wieże i zamki – co daje niemal 900 kolejnych lokalizacji. Oczywiście nie mogło zabraknąć przebiegów planowanej niemieckiej autostrady Berlinki, która choć nigdy nie została ukończona, do dziś stanowi cel wycieczek lokalnych miłośników przedwojennych budowli.

Interesujące uzupełnienie wydawnictwa stanowi bogaty informator na rewersie mapy, z opisami i zdjęciami najciekawszych obiektów, jakie można zobaczyć w każdym z powiatów. Mamy tu również garść zdjęć w stylu retro, przypominających jak wyglądały zachodniopomorskie miasteczka przed dwiema wielkimi wojnami.

Mapa została opracowana w skali 1 : 285 000 na dużym arkuszu o wymiarach ok.100 x 70 cm. Publikację można nabyć w punktach stacjonarnych (m. in. księgarniach i centrach informacji turystycznej) oraz w sprzedaży online, m. in. u szczecińskiego dystrybutora wydawnictwa EKO-MAP (serwis turystyczny wedrujznami.pl).

Kup na Allegro Kup w Księgarni Turystycznej